Pasākumi, veltīti Latvijas ebreju kopienas 450. gadadienai un Holokausta sākuma 70. gadadienai

30.06.2011

Pasākumi, veltīti Latvijas ebreju kopienas 450. gadadienai un Holokausta sākuma 70. gadadienai

2011. gada 29. jūnijs – 4. jūlijs
Rīga
29. jūnijs, trešdiena
18:00 – 19:00 Fotoizstādes atklašana “Keiveroves: tēvu kapi. Austrumu un Centrāleiropas ebreju kapsētas”
Izstādē varēs apskatīt Latvijas ebreju kapsētu fotogrāfijas, kuras 2010. gadā ir uzņēmuši ebreju jaunieši projekta “LoTishkach” laikā, un Transilvānijas, Galīcijas, Bukovinas un Rutēnijas ebreju kapsētu attēlus, kurus 1970. gados uzņēmis bijušais Aušvicas gūsteknis, daudzu grāmatu un izstāžu autors Lajošs Erdēji (Lajos Erdelyi), kas pats piedalīsies pasākumā.
Sadarbībā ar Ungārijas kultūras institūtu Tallinā un Ungārijas vēstniecību Latvijā.

30. jūnijs, ceturtdiena
11:30 – 12:15 Piemiņas zīmes atklāšana Vecajos ebreju kapos Rīgā
Tā ir vecākā ebreju kapsēta Rīgā, izveidota 1725. gadā. 1960. gados kapsēta tika nolīdzināta līdz ar zemi, tās vietā ierīkoja parku. Piemiņas zīme atgādinās par šo kapu vēsturi.
Sadarbībā ar ASV Komisiju Amerikas vēsturiskā mantojuma saglabāšanai ārzemēs.
Latgales priekšpilsēta, Līksnas un Ebreju ielas krustojums
15:00 – 19:00 Sestā Latvijas izcelsmes ebreju salidojuma atklāšana
Sadarbībā ar Latvijas un Igaunijas ebreju apvienību Izraēlā un Latvijas ebreju organizāciju ASV.
Astotās Starptautiskās konferences “Еbreji mainīgajā pasaulē” atklāšana
Plenārsesija.
Sadarbībā ar Latvijas Universitātes Jūdaikas studiju centru un ar Fonda Genesis–CAF Russia, Fridriha Eberta fonda Latvijā, Henrija un Māršas Blumbergu atbalstu.
(Sinhronais tulkojums latviešu-angļu-krievu)

1. jūlijs, piektdiena
9:00 – 19:00 Starptautiskā konference “Еbreji mainīgajā pasaulē”
9:00 – 11:00 Sesija: Latvijas ebreju personības un ģeneoloģiskie pētījumi
14:00 – 16:00 Sesija: Еbreji Latvijā XVIII-XIX gadsimtā
16:30 – 19:00 Sesija: Еbreji Latvijā XX gadsimtā
(Sinhronais tulkojums latviešu-angļu-krievu)

3. jūlijs, svētdiena
Starptautiskā konference “Еbreji mainīgajā pasaulē”
Izbraukuma sesija: Ebreji Kurzemē
Brauciens pa ebreju vietām Kurzemē. Sinagogu, ebreju kapsētu un masu kapu apmeklēšana. Kuldīgas bijušās Lielās sinagogas, kas tika atjaunota 2011. gadā, apskate un lekcija par novada ebreju vēsturi.
Sadarbībā ar Kuldīgas novada domi, Rīgas Ebreju jauniešu centru, muzeju “Ebreji Latvijā” un ar
Fonda Genesis–CAF Russia atbalstu.

4. jūlijs, pirmdiena
Ebreju tautas genocīda upuru piemiņas diena Latvijā
12:00 – 13:00 Piemiņas brīdis ar Valsts prezidenta Valda Zatlera dalību Memoriāls sadedzinātas Lielās Korālās sinagogas vietā Rīgā, Gogoļa 25.
14:00 – 19:00 Starptautiskā konference “Еbreji mainīgajā pasaulē”
Rīgas Ebreju kopienas nams, Skolas 6
14:00 – 15:30 A. Bergmana grāmatas “Zemcilvēka piezīmes” latviešu valodā prezentācija.
Aleksandrs Bergmans ir pazīstamais Latvijas jurists un sabiedriskais darbinieks, bijušais Rīgas geto un vairāku koncentrācijas nometņu gūsteknis. Viņa grāmata ir aculiecinieka stāstījums par Holokausta notikumem. Autors piedalīsies pasākumā.
Sadarbībā ar biedrību “Ebreju draugi” un Vācijas vēstniecību Latvijā.
(Tulkojums latviešu-vācu)
16:00 – 17:30 E. Andersa grāmatas “Starp latviešiem Holokausta laikā” prezentācija
Prof. Edvards Anderss ir pazīstamais ASV astrofiziķis un sabiedriskais darbinieks. Viņa memuāri stāsta par to, kā viņam izdevās izdzīvot nacistu okupētajā Liepājā, par ebreju un latviešu attiecībām tajā laikā.
Sadarbībā ar Latvijas Okupācijas muzeju.
(Tulkojums latviešu-angļu)
17:30 – 19:00 Dokumentālās filmas “Rumbulas atbalss” par Holokaustu Latvijā darba versijas fragmenti
Luminescence Media Group NFP (ASV) projekts
10:00 – 19:00 Pastmarkas, kas izdota par godu ebreju glābējiem Holokausta laikā Johannai un Žanim Lipke, pirmās dienas zīmogošana.
“Latvijas Pasts” sadarbībā ar biedrību “Žaņa Lipkes memoriāls”.
Rīga, Ķīpsala, Mazais Balasta dambis 8, topošajā muzejā
Dalība pasākumos ir brīva visiem interesentiem

Organizatori:
Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padome
Latvijas Universitātes Jūdaikas studiju centrs
Rīgas Ebreju jauniešu centrs, Muzejs “Еbreji Latvijā”
Latvijas un Igaunijas ebreju apvienība Izraēlā, Latvijas ebreju organizācija ASV
Sadarbība ar:
ASV Komisija Amerikas vēsturiskā mantojuma saglabāšanai ārzemēs
Ungārijas kultūras institūts Tallinā, Ungārijas vēstniecība Latvijā, Fonds “Lo Tishkach”
Kuldīgas novada dome
Latvijas Pasts, Biedrība “Žaņa Lipkes memoriāls”