Jaunieguvumi muzeja krājumā

15.03.2012

Muzeja krājums ir papildinājies ar diviem svarīgiem un savstarpēji saistītiem izdevumiem.

Pirmais ir Reuvena Levina (1816, Smorgoņa – 1887, Daugavpils) spriedumu un padomu krājums „Roš Lereuveni” [Rūbeniešu vadonis, 1. Laiku gr. 11:42] (Daugavpils: Š.Kļumel, 1936). Šī krājuma autors bija viens no sava laikmeta ievērojamiem ebreju reliģisko tiesību speciālistiem un reliģiskām autoritātēm, rabīns Mstislavļā, Ņesvižā un Ivje Baltkrievijā, bet 1879.-1887. bija viens no Daugavpils ebreju garīgiem līderiem, un līdz šai dienai ir pazīstams zem „Dinaburgas ģēnija” vārda. Viņš bija slavenā ebreju reliģiskā filozofa, pirmā Palestīnas virsrabīna, grīvnieka Ābrama Īzaka Kuka skolotājs, un arī viens no retajiem rabīniem savā paaudzē, kas atbalstīja ebreju apmetņu izveidi Palestīnā.

Otrais ir R.Levina pēcnācēja rabīna amatā Meira Simhas Kac-Kagana (1843, Butrimonis – 1926, Rīga) galvenais garabērns „Or Sameah” [Priecīgā gaisma], kas nāca klajā Varšavā un Rīgā (1909. un 1926.g.). Meirs Simha Kacs-Kagans, plaši pazīstams vienkārši kā „Meirs Simha no Dvinskas”, viens no izcilākajiem sava laika ebreju reliģiskajiem domātājiem un autoritātēm, no 1888. līdz 1926. gadam bija Daugavpils ebreju t.s. misnagdu draudzes garīgais līderis, nepametot pilsētu un savus sekotājus arī I Pasaules kara laikā. Tautā viņam tika piedēvētas brīnumdara spējas, un arī šodien viņš paliek par populāru reliģiskās folkloras varoni. Viņa darbi tiek izdoti no jauna līdz šai dienai, un viņa vārdā ir nosauktas vairākas reliģiskās mācību iestādes Izraēlā, ASV un Kanādā.