Kaimiņu acīm: grāmatu par ebrejiem Latvijā atklāšanas svētki

17.10.2013

2013. g. 17. oktobrī plkst. 17.30 muzejā "Ebreji Latvija" (Skolas iela 6, Rīga) notiks divu grāmatu prezentācija:

Rakstu krājums "Zaudētā kaimiņbūšana: ebreji Latgales iedzīvotāju kultūras atmiņā" [Утраченное соседство: евреи в культурной памяти жителей Латгалии. Москва, 2013] ir rezultāts vairākām mutvārdu vēstures vākšanas ekspedīcijām Dienvidlatgalē, kuras 2011.-2012. gadā īstenoja muzejs "Ebreji Latvijā" sadarbībā ar Daugavpils Universitāti un Jūdaikas pētnieku un pasniedzēju augstskolās centru "Sefer" (Maskava). Krājumā ir apkopotas gan atmiņas par ebrejiem, gan arī priekšstati par ebreju kultūru, reliģiju, dzīvesveidu mūsdienu Latgales iedzīvotāju starpā. Ar krājuma digitālo versiju var iepazīties vietnē: http://sefer.ru/upload/latgale-sbornik.pdf.

Grāmata "Aizputnieku stāsti par ebrejiem" angļu valodā (2012) tapa Starpdnozaru mākslas grupas SERDE projekta "Tradīciju burtnīca" ietvaros. Veicot lauka pētījumu darbus Aizputē 2005. un 2006. gadā, tika apzinātas un dokumentētas mutvārdu liecības (aculiecinieku atmiņu stāsti) par pilsētas kultūras vēsturi – ebreju laikiem Aizputē. Pierakstītās mutvārdu liecības atspoguļo gan vietējo iedzīvotāju vērojumus un attieksmi pret ebreju tautu un viņu dzīvesveidu un tradīcijām, gan atklāj aculiecinieku liecības par Holokaustu Aizputē.