Jaunjelgava

 

Jaunjelgava

Frīdrihštate

 

Attālums no Rīgas – 85 km (А7, Р85, Р87)

2 476 iedzīvotāji

 

Pirmoreiz pieminēta 1450. gadā, no 1590. gada kļūst par ciematu, bet 1647. gadā iegūst pilsētas statusu. Nosaukums vairākkārt mainījies: sākotnējais – Nojštate – 1646. gadā mainīts uz Frīdrihštati, bet 1920. gadā – uz Jaunjelgavu. Pirmie ebreji pārcēlās uz Frīdrihštati no kaimiņu ciematiem, kā arī no Baltkrievijas un Lietuvas. Ebreju kopiena izveidojās XIX gs. sākumā. Tajā pašā laikā atklāja kapsētu, kas nav saglabājusies. 1847. gadā reģistrēta biedrība "Hevra Kadiša". Ar laiku atklāja sinagogu, divus beit-midrašus (vienā no tiem darbojās ješiva)  un lūgšanu namus hasīdiem un mitnagediem. 1881. gadā 4 128 ebreji veidoja 71% no pilsētas iedzīvotāju kopskaita. Lielākoties viņi nodarbojās ar sīko tirdzniecību, kā arī ar malkas un lina tirdzniecību; ebrejiem piederēja arī dažas nelielas rūpnīcas. XIX gs. vidū atklāja valsts skolu ebreju bērniem, bet XX gs. sākumā – talmud-toru. Tajā laikā daudzi bērni apmeklēja arī vācu skolas, papildus mācoties ebreju priekšmetus. XX gs. sākumā atvēra arī hederu metukan.


Pirmā pasaules kara laikā varas iestādes sagrāba kopienas līderus par ķīlniekiem, vēlāk pilsētas ebrejus izsūtīja uz Krieviju. Neatkarīgās Latvijas gados darbojās ebreju pamatskola un ivrita kursi, kā arī dažas labdarības iestādes. 1935. gadā Jaunjelgavā bija reģistrēts 561 ebrejs (26% iedzīvotāju).


1940. gadā padomju vara likvidēja visas ebreju organizācijas, dažus turīgus ebrejus 1941. gadā deportēja uz Sibīriju.


Pēc nacistu ienākšanas pilsētā ebrejus ieslodzīja sinagogā, bet līdz 1941. gada augusta beigām visi Jaunjelgavas ebreji tika iznīcināti.


Kapsēta, Meža iela 12. Izveidota 1848. gadā. Kapsētā saglabājušās beit-taharas paliekas un daži simti kapakmeņu. Pēc kara šeit pārbedīja ap 500 Holokaustā bojā gājušo ebreju mirstīgās atliekas. 1950. gados apbedījuma vietā atklāja pieminekli, ko restaurēja 2003. gadā. Šobrīd kapsēta ir atjaunota, pateicoties bijušā pilsētas domes deputāta Ūrija Šaca pēcnācējiem. 

Atpakaļ

Pierakstīties jaunumiem