Diskusija: grāmata "Pilsēta pie upes"

13.02.2020

 

Muzejs "Ebreji Latvijā" aicina visus interesentus apmeklēt diskusiju par Gunara Janovska romānu "Pilsēta pie upes", kas notiks 19. februārī plkst. 18.00 muzejā (Skolas iela 6, Rīga).


Diskusijā piedalīsies:
Dr. philol., doc. Ingrīda Kupšāne, Daugavpils Universitāte
Dr. philol., prof. Elīna Vasiļjeva, Daugavpils Universitāte
Dr. philol., asoc. prof. Zanda Gūtmane, Liepājas Universitāte

Latviešu trimdas rakstnieka Gunara Janovska (1916-2000) romāns "Pilsēta pie upes" publicēts 1992. gadā, un baudīja zināmu lasītāju interesi. Tā darbība risinās 20. gadsimta 30.-40. gados mazpilsētā, kas tiek dēvēta par Katrīnpili, un kuras apraksts romānā norāda uz Jēkabpili, kur pats Janovskis strādāja 1941.-44.g. Romāns ir iedvesmojums arī Viestura Kairiša jaunajai filmai "Piļsāta pi upis". Tas ir arī viens no latviešu daiļliteratūras darbiem, kurā atspoguļota Holokausta tematika, iekļaujot to kopējā Latvijas vēstures kontekstā un parādot kā Latvijas vēstures sastāvdaļu. Tomēr romāns nav dokumentāls, un ir apzināti veidots kā personalizēts galvenā varoņa - trimdinieka Anša - stāstījums par saviem bērnības un jaunības gadiem.

Diskusijā runāsim par to, kā G.Janovskis redzēja sava romāna nozīmi latviešu literatūras vēsturē, kā tajā tiek atspoguļoti Latvijas ebreji un to liktenis, kādas ir attiecības starp vēsturi, literāro darbu un ekranizāciju, ka arī par citiem jautājumiem, kas var rasties diskusijas gaitā.

Pasākums notiks latviešu valodā. Ieeja brīva. Visi ir laipni aicināti!

Ziņas par diskusijas dalībniekiem:
Dr. philol., doc. Ingrīda Kupšāne ir Daugavpils Universitātes Humanitārās fakultātes prodekāne, 2018. gadā publicēja monogrāfiju ""Ar savu suni vienmēr esmu runājis latviski": Gunara Janovska prozas cilvēks vēstures likteņgriežos".
Dr. philol., prof. Elīna Vasiļjeva ir Daugavpils Universitātes Humanitārās fakultātes dekāne, 2018. gadā laida klajā monogrāfiju "Ebreju teksts latviešu literatūrā".
Dr. philol., asoc. prof. Zanda Gūtmane ir Liepājas Universitātes Humanitāro un mākslas zinātņu fakultātes dekāne, 2019. gadā viņai iznāca pētījums ”Totalitārisma traumu izpausmes Baltijas prozā”.

Diskusiju moderēs muzeja "Ebreji Latvijā" vadītājs Iļja Ļenskis. 

Atpakaļ

Pierakstīties jaunumiem